Největší pavouk na světě? Sklípkan i maloočko - vyberte si


(VIDEO na konci článku) Téměř dvě stě let se ze svého prvenství těšil zástupce čeledi Sklípkanů, který také díky své velikosti získal příznačný druhový název sklípkan největší. Ale v roce 2001 učinili vědci objev, který všechno změnil. V jeskyních Laosu totiž byli nalezeni zástupci čeledi maloočko, kteří se svou velikostí největším sklípkanům minimálně vyrovnají.

Příroda je ve své kráse a rozmanitosti naprosto bezkonkurenční. Stále se objevují nové druhy živočichů, přepisují se rekordy zvířecí říše a tak není divu, že byl nedávno objeven nový druh gigantického pavouka.

Od roku 1804, kdy byl objeven a popsán, byl za největšího zástupce pavouků na světě považován sklípkan největší, latinsky theraphosa blondi. Tento jedovatý druh obřího sklípkana byl jednu dobu hojně rozšířen i mezi českými, přesněji československými, teraristy. V posledních letech byl však vystřídán velice podobným zástupcem stejného rodu theraphosa stimi. Dnes je mezi teraristy sklípkan největší, neboli „pravá blondýna“ vzácností.

Heteropoda maxima v plné kráse
V úplně jiné situaci se nachází nově objevený druh maloočka. Tento obří druh pavouka byl objeven v roce 2001 v jeskyních Laosu a dodnes nebyl plně prozkoumán. Je jisté, že žije blízko ústí jeskyní a zřejmě jeskyně i opouští. Přestože byl totiž tento pavouk objeven v částech, kde vládne naprostá tma, má stále plně vyvinuté oči a také povrch těla je zbarvený – to by pro živočicha v hluboké jeskyni nemělo žádný význam.

Mezi teraristy se tento druh nešíří, je zřejmě vzácností i ve své domovině. Těžko říct, vědci si nejsou jistí, zda by tento druh mohl být rozšířen i v dalších částech jihovýchodní Asie a se štěstím tolik let unikat jejich pozornosti, nebo se jedná o unikátní druh, který se vyskytuje opravdu pouze v místních jeskyních. Zatím tento pavouk nemá český název, latinsky se jmenuje heteropoda maxima.

Sklípkan největší (theraphosa blondi) ve sklenici
V čem si naopak maloočko se sklípkanem nezadají, tak to je velikost. A jestliže je rozpětí nohou u maloočka trochu větší (30 a více centimetrů), pak je sklípkan největší rozhodně mezi pavouky nejtěžší. Někteří zástupci těchto sklípkanů mají tělo dlouhé až dvanáct centimetrů a mohou vážit až 250 gramů.
Oba druhy pavouků se živí aktivním lovem. To znamená, že nepletou sítě. Mezi jejich potravu nepatří pouze hmyz, ale také menší obratlovci – nejčastěji se jedná o ještěrky nebo hlodavce. 

Pro chov v zajetí pak zkušenost teraristů říká, že hmyz je lepší, než laboratorní myši. Při krmení laboratorními hlodavci totiž může snadno dojít k „převápnění“ a následnému úmrtí chovaného pavouka. A to je v případě tak vzácného druhu, jako je theraphosa blondi, opravdu velká ztráta.

Heteropoda maxima si nese něco dobrého

Heteropoda maxima je zatím vzácný druh, vyskytující se zřejmě pouze lokálně a tudíž k jeho rozšíření mezi teraristy nejspíše v nejbližší době nedojde. Alespoň tedy ne mezi těmi, kteří nepodporují černý trh s exotickými zvířaty. Ovšem v případě, že bude chov těchto pavouků za jistých podmínek povolen, je možné očekávat zejména mezi zkušenými teraristy velký zájem.

A jak se díváte na pavouky a případně jejich chov vy? Připadají vám tato zvířata zajímavá či dokonce hezká? Nebo se řadíte mezi lidi, kteří trpí spíše strachem z těchto podivuhodných zástupců zvířecí říše a při pouhém pohledu na nějakého pavouka máte husí kůži?

Video - krmení největšího pavouka na světě zblízka 

Jestli se nebojíte, či vám to nedělá jiné problémy, podívejte se na následující dvě krátká videa z krmení největších pavouků na světě. Za povšimnutí stojí zejména rychlost a přesnost, s jakou jsou tito pavouci schopni na svou kořist zaútočit.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Hlavně slušně a věcně, přátelé ! :-)